2012 m. kovo 23 d., penktadienis

Energija iš radijo bangų

Džordžijos technologijų instituto (JAV) mokslininkai rado būdą, kaip sugauti ir surinkti energiją, sklindančią iš radijo bei televizijos transliavimo įrangos, mobiliojo ryšio tinklų bei palydovinių telekomunikacijų sistemų. Šios energijos surinkimas gali maitinimu aprūpinti tokius įrenginius, kaip bevieliai sensoriai, mikroprocesoriai ir ryšio perdavimo prietaisus.
Eksperimentinio projekto vadovas, profesorius Manos Tentzeris, taip kalbėjo apie šią naujovę: „Mus supa galybė elektromagnetinės energijos, tačiau dar niekas nesugebėjo jos priversti dirbti mums patiems. Mūsų grupė naudoja ultra plataus diapazono anteną, kad galėtume efektyviai gaudyti energiją plačiausiame dažnių spektre.“
Mokslininkų naudojamam prietaisui kaip tinkamas energijos šaltinis tinka itin platus įrenginių spektras – nuo FM radijo transliatorių iki radarų. Elektromagnetinių bangų „gaudytojas‘ gali filtruoti eterį gana plačiame dažnių diapazone – nuo 100 MHz iki 15 GHz; surinkta energija saugoma kondensatoriuose arba baterijose.
Eksperimentai, atlikti su televizijos transliacijos bangomis 1 km atstumu nuo šaltinio, parodė, kad naudojami įrenginiai (buvo naudojami temperatūros davikliai) pakankamai veiksmingi. Mokslininkų komanda planuoja, kad surenkama energija gali maitinti įrenginius, naudojančius iki 50 mW energijos. Dabar demonstracijai ruošiamas mikrokontroleris, kuris maitinamas „energija iš eterio“. Tam, kad padidinti eksperimentinio įrenginio galingumą ir universalumą, projekto dalyviai planuoja pasitelkti ir kitus alternatyvios energijos šaltinius, pavyzdžiui, saulės modulius.

2012 m. kovo 6 d., antradienis

Nafta Lietuvos teritorijoje

Lietuvoje naftos ilgai nepavyko rasti, tik 1968 m. Šiūparių gręžinyje, netoli Gargždų, ištryško pirmasis naftos fontanas. Nafta Lietuvoje aptinkama 1850–2000 metrų gylyje, daugiausiai kambro sluoksniuose. Dėl didelio slėgio, iš gręžinio ji kyla pati ir ištrykšta. Kai po tam tikro eksploatavimo laiko nustoja trykšti, verslovėje pastatomi siurbliai. Lietuvoje dabar eksploatuojama 10 naftos telkinių. Per metus išgaunama apie 0,4 mln. tonų vertingos žaliavos. Tai patenkina maždaug 5 % šalies reikmių. Nuo 1990 m., kai prasidėjo pramoninė naftos gavyba, išgauta daugiau kaip 2,5 mln. tonų naftos. Visą laiką augusi naftos gavyba, nuo 2002 ėmė mažėti. Priežastis – nebeieškoma naujų naftos sankaupų. Dabar išžvalgyti Lietuvos ištekliai tesudaro 3 mln. tonų, o tokiais pat gavybos tempais, jie būtų išnaudoti per 8 metus. Mokslininkai prognozuoja, kad Lietuvos naftos atsargos sausumoje gali siekti net iki 60 mln. tonų, bet jas dar reikia rasti. Geologų akys krypsta į Baltijos jūrą. Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje gali slūgsoti dar 40–80 mln. tonų naftos. Tai patvirtina Rusijos teritoriniuose vandenyse pradėtas eksploatuoti didelis telkinys D-6, kurio atsargos apie 22 mln. tonų.

wiki

2012 m. kovo 2 d., penktadienis