2013 m. vasario 16 d., šeštadienis

Litpol link elektros jungtis

 
Lietuvos ir Lenkijos elektros energijos jungtis sujungs Baltijos šalių energetikos sistemą su Vakarų Europos energetikos sistema, sustiprins šalių energetinę nepriklausomybę, prisidės kuriant bendrą Europos Sąjungos (ES) elektros rinką ir didins energijos tiekimo patikimumą.

Pagal laisvos rinkos dėsnius, elektros energija jungtimi tekės ta kryptimi, kur ji bus reikalingesnė. Pavyzdžiui, galimas energijos trūkumas Baltijos jūros regione, uždarius Ignalinos atominę elektrinę, galės būti kompensuojamas importuojant energiją, o atsiradus naujiems energijos gavybos šaltiniams, elektros perteklių bus galima eksportuoti.

Jungties statyba ženkliai prisidės prie perdavimo tinklo stiprinimo ir plėtros Šiaurės Rytų Lenkijoje ir Pietų Lietuvoje.
 
Techninis sprendimas 
Lietuvos ir Lenkijos elektros energijos jungtį sudarys apie 150 km aukštos įtampos dvigrandė aukštuminė 400 kV linija nuo Elko (Lenkija) iki Alytaus, kur bus statomas nuolatinės srovės intarpas. Apie 100 km trasos tęsis Lenkijos teritorijoje, per Palenkės ir Varmijos-Mazūrijos vaivadijas, tuo tarpu apie 50 km – Lietuvoje, Alytaus apskrities Lazdijų ir Alytaus rajonuose.
Planuojama Lietuvos–Lenkijos jungties eksploatacijos pradžia – 2015 metai. Planuojama galia 1000 MW.
Šiaurės Rytų Lenkijoje iki 2015 metų taip pat bus išplėtoti tinklai tarp Ostrolenkos, Olštyno ir Baltstogės miestų, o Lietuvoje numatoma pastatyti naują elektros perdavimo liniją „Alytus-Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė“. Elektros linijų modernizavimas padidins ne tik elektros perdavimo patikimumą Šiaurės Rytų Lenkijos ir Pietų Lietuvos regionuose, bet ir regionų plėtros galimybes ir patrauklumą investuotojams.
Lietuvos ir Lenkijos elektros energijos jungtis turės neabejotinai teigiamos įtakos Lietuvos ekonomikos augimui ir konkurencingumui. Pertvarkos energetikos sektoriuje Pietų Lietuvoje prisidės prie elektros perdavimo patikimumo ir stabilumo – Lietuvoje daugiau kaip pusė elektros perdavimo ir skirstymo įrenginių senesni nei 20 metų, o ketvirtadalis jų – senesni nei 30 metų.
Norint, kad jungtis Alytus-Ełk gerai funkcjonuotų, būtina tiesti naujas elektros linijas Šiaurės Rytų Lenkijoje, kas taip pat turės įtakos Varmijos-Mazūrijos bei Palenkės vaivadijų energetinio saugumo užtikrinimui. Elektros tinklų plėtra ne tik prisidės prie elektros perdavimo patikimumo ir stabilumo, bet taip pat paskatins Šiaurės Rytų Lenkijos ekonomikos augimą bei padidins regiono investicinį patrauklumą.
 
Visa informacija:  http://www.litpol-link.com
 
zolynas.lt