2013 m. sausio 20 d., sekmadienis

Red Bull arklio galios krentant 1 342 km/h

 
Red bull Stratos komandos narys p.Felixas su įranga svėrė 121 kg, jo svoris pavertus niutonmetrais [121 kgx 9,8] buvo 1 186. Pats didžiausiais greitis krentant buvo 373 m/s, todėl pasiekta galia buvo lygi 442 000 W arba 442 kW, ką sudaro 601 AG, koks automobilis turi tiek arklio galių? Ką gali žmogus!
 
zolynas.lt

2013 m. sausio 11 d., penktadienis

www.emuziejus.lt


Energetikos ir technikos muziejus.

Istorija
Pirmuosius lankytojus muziejus pakvietė 2003 m. vasario 15 d., iškilmingai pažymint Vilniaus miesto centrinės elektrinės 100-metį. Tuo metu jis užėmė vos 13 proc. buvusios elektrinės patalpų, likusios pastato dalies būklė buvo labai prasta.

Siekdamas pakilti į šiuolaikinės visuomenės lūkesčius atitinkantį lygį, 2005 m. muziejus parengė ambicingą plėtros projektą "Lietuvos energetikos muziejaus pertvarkymas į Lietuvos technikos muziejų, pritaikant kultūros ir istorijos paveldo objektą – pirmosios Vilniaus centrinės elektrinės patalpas viešiesiems turizmo poreikiams".

Tuomet Baltijos šalių mokslo istorijos ir filosofijos asociacijos prezidentas, prof., habil. Dr. J. A. Krikštopaitis spaudoje rašė:. "Visos Vakarų civilizacijai priklausančios šalys jau seniai turi įspūdingus įvairių technikos sričių muziejus, atliekančius ne tik kultūros bei istorijos paminklo edukacinę misiją, bet ir patrauklaus turistinio objekto vaidmenį. Šioje srityje mes dėl neapdairumo, kasdien prarasdami vertingus mūsų techninės minties paminklus, nuskurdiname savąją kultūrą, jos materialinės raidos vertybes. Lietuvos energetikos muziejus turi visas potencialias galimybes tapti įdomiu Technikos muziejumi”

2006 m. liepos 13 d. LR ūkio ministerija, VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra ir Lietuvos energetikos muziejus pasirašė paramos teikimo sutartį šiam projektui. Paramos suma – 10,9 mln. Lt. Įgyvendinus Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis remiamą projektą Lietuva išsaugojo istoriškai įdomų ir svarbų industrinį technikos objektą savo tikrojoj vietoj su savo originalia įranga ir aplinka, padedančia perteikti į praeitį nuėjusių laikų dvasią.

Muziejus buvo plečiamas ir rekonstruojamas galvojant apie jo patrauklumą įvairiems visuomenės sluoksniams. Todėl autentika derinta su šiuolaikinių mokslo muziejų ekspozicijomis, mokslinėmis atrakcijomis. Buvo mąstoma ir apie tai, kad Vilnius neturi miesto muziejaus, todėl į techninį paveldą pirmiausia žvelgta Vilniaus miesto pramonės ir miesto plėtros aspektais.

2006 m. Lietuvos energetikos muziejus įsitraukė į tarptautinį projektą – „Svajonių fabrikai? Paroda apie pramonę ir modernizmą Batijos jūros regione 1945–1990 m.“. (Keliaujanti septynių valstybių bendromis pastangomis rengta paroda Vilnių pasiekė tik 2009-ųjų rudenį.)

Visa informacija www.emuziejus.lt


zolynas.lt