2011 m. spalio 27 d., ketvirtadienis

VIAP mokestis Lietuvoje, kas tai?

Trumpai apie VIAP:
Viešuosius interesus atitinkančios paslaugos – elektros energetikos įmonių teikiamos paslaugos, kurių sąrašą, teikėjus ir teikimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba jos įgaliota institucija, vadovaudamasi viešaisiais interesais elektros energetikos sektoriuje.

Paparastai kalbant, kiekvienos elekros energijos kWh kaina turi ir VIAP mokestį, kuris matosi, www.regula.lt pateiktose 2012 m. elekros kainos dedamosiose. Tai sudaro apie 20 % kainos, kurią sumokame mokėdami už suvartotą  elekros energiją. 


2011 m. spalio 18 d., antradienis

Branduolinis kuras, kas tai?

Kuro rūšis – branduolinis kuras. Tai medžiagos, kurių atomų branduoliai dalijasi veikiami neutronų ir kuriose gali vykti branduolių dalijimosi grandininė reakcija. Branduolinis kuras naudojamas energijai (šilumai) gauti branduoliniame reaktoriuje. Branduolinio kuro būtina sudėtinė dalis yra atomai, kurių branduoliai, veikiami bet kokios (net mažiausios) energijos neutronų, gali dalytis. Tokie yra gamtinis urano izotopas 235U ir kai kurie per branduolines reakcijas sukuriami izotopai. Svarbiausi jų - 239Pu ir 233U. Branduolinis kuras paprastai yra medžiagų mišinys, kuriame yra urano 235U ir urano 238 arba (ir) torio 232Th. Tai yra gamtinės medžiagos. 238U ir 232Th aktyviojoje reaktoriaus zonoje virsta plutoniu 239Pu ir uranu 233U. Dalijantis 1 g urano arba Plutonio izotopų branduolių, gaunama apie 22,5 MWh šiluminės energijos. Tiek pat energijos gaunama sudeginus 2,8 tonų sutartinio kuro (tai kuras pagal susitarimą ir įvairių kuro rūšių apibendrinimą, kurio degimo šiluma 29 300 kJ/kg ).
Nenaudotas branduolinis kuras yra beveik neradioaktyvus. Tačiau branduoliniame reaktoriuje kaupiantis dalijimosi skeveldroms ir aktinidams, branduolinis kuras tampa labai radioaktyvus. Panaudotas branduolinis kuras keletą metų saugomas ir aušinamas specialiuose vandens baseinuose. Praėjus šiam laikotarpiui ir sumažėjus kuro radioaktyvumui, perdirbamas specialiose gamyklose išskiriant iš jo daliąją medžiagą, kuri gali būti vėl panaudota. Branduolinėje energetikoje ligi šiol naudojama tik sunkiųjų branduolių dalijimosi energija, nes branduolių sintezės (termobranduolinė) reakcija dar nėra valdoma (naudojama kaip masinio naikinimo ginklas, pvz., termobranduolinė bomba). Lietuvoje branduolinio kuro energija buvo naudojama Ignalinos atominėje elektrinėje.

2011 m. spalio 17 d., pirmadienis

GE jau kalba apie elektro lėktuvus

Pasaulyje viena didžiausių technologonių kompanijų GE, kurį kuria įspūdingus ir mega projektus susijusius su energetika, tame tarpe ir branduolinius reaktorius jau kalba ir apie elektros energijos pagalba varomus lėktuvus. Atkreipiu dėmesį, kad galbūt tai atrodo, sena ir nieko nauja, tačiau įvertinus tam reikalinga suskurti technologiją ir skrydyje dalyvaujančių žmonių skaičių yra iš tikrųjų labai didelis ir atsakingas projektas reikalaujantis didelių energijos sąnaudų ore.
http://www.ge.com/thegeshow/flight/#ch2

2011 m. spalio 3 d., pirmadienis

Seniausias pasaulio lemputė dega jau 109 metų [nuotraukoje]

Seniausias pasaulio lemputė dega jau  109 metų. Ji užima garbingą vietą 6 Station ugnies, Livermore, Šiaurės Kalifornijoje. Pirmą kartą uždegta  name L Street,  1901 metais, šiuo metu  yra perkelta į naujai pastatytą gaisrinės pastatą ir yra stebima vaizdo kamera kiaurą parą.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1243138/Still-glowing-strong-109-years-worlds-oldest-lightbulb.html